چاپ کتاب

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، کتاب " دستورالعمل طراحی ایمنی پل ها " ترجمه و تدوین دکتر غلامرضا هوایی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ رسید.

سرخط خبرها

چاپ کتاب " دستورالعمل طراحی ایمنی پل ها " توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر‌

در پیشگفتار این کتاب آمده است:

  " پل‌ها و به طور خاص پل­های بزرگراهی ازجمله­ی مهم­ترین شاهرگ‌های حياتي هر کشور به شمار می­روند. پایداری و قابلیت سرویس­دهی این پل­ها در مواقع بروز سوانح طبيعي و غیرطبیعی اهمیت بسیار زیادی دارد. این مسئله سبب شده تا پل­های بزرگراهی در دسته سازه­های بسیار مهم قرار گیرند و روش­های طراحی، مقاوم­سازی و حفاظت از آن­ها در تحقیقات متعددی مورد بررسی قرار گیرد. اهمیت بالای این سازه­ها سبب شده تا پل­های بزرگراهی همواره به عنوان نقاط حساس و پتانسیل­های آسیب هر کشور شناخته شوند. در همین راستا، در سراسر دنیا معمولاً این سازه­ها به نحوی طراحی می­شوند که در سوانح طبیعی تا سطوح حداکثری آسیب­های ناشی از زلزله و طوفان پایدار مانده و قابلیت سرویس داشته باشند و اصطلاحاً در برابر سوانح طبیعی مانند طوفان و زلزله کاملاً مقاوم باشند. با این حال، چگونگی رفتار آن­ها در سوانح غیرطبیعی همچون حملات تروریستی و انفجارهای ناشی از سلاح­های ساخت بشر، امری کاملاً وابسته به شرایط است. به همین دلیل است که آنالیز و طراحی ساز‏های حساسی مانند پل­ها در برابر تهدیدات، مسئله­ای مهم و اجتناب­ناپذیر است. در این راهنما سعی شده تا ضوابطی ارائه شود که با رعایت آن­ها سازه­ی پل به صورت سازه­ای مقاوم در برابر انفجار و حملات تروریستی طراحی شود. ضوابط این دستورالعمل بر مبنای حساسیت پل­ها و پتانسیل­های آسیب موجود در آن­­ها طبقه­بندی شده است. به بیان دیگر این ضوابط شرایط سخت­گیرانه­تری را برای اختصاص جزئیات به اجزای اصلی سازه­ی پل لحاظ نموده­اند تا رفتار این اجزا در برابر بار­های انفجاری بهبود یابد."

شایان ذکر است این کتاب در شش فصل، ۱۰۴ صفحه و به قیمت ۱۵۰هزار ریال به بازار کتاب عرضه شده است.

علاقمندان میتوانند کتاب مذکور را از طریق فروشگاه و نمایشگاه دائمی انتشارات جهاددانشگاهی امیرکبیر واقع در خیابان حافظ جنب درب اصلی دانشگاه و یا فروشگاه اینترنتی انتشارات به آدرس jdamirkabir.ac.ir/shop  ؛ خریداری نمایند.