درباره معاونت فرهنگی

فعالیت‌های فرهنگی از ابتدای شکل‌گیری جهاد دانشگاهی بخشی اساسی و لاینفک از فعالیت‌های این نهاد را به خود اختصاص داده است . مشخصه اساسی فعالیت‌های معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، تکیه و توجه به حضور و مشارکت دانشجویان در برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های فرهنگی بوده که حاصل آن، طراحی و برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی بوده است.

امید به آینده و افزایش روحیه خودباوری، تبلیغ و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی، برنامه‌ریزی فرهنگی و تربیتی و ایجاد آمادگی فکری و مکتبی در قشر جوان به خصوص دانشجویان به منظور مقابله با غرب‌زدگی و انحرافات فرهنگی در چارچوب سیاست‌های فرهنگی کشور، رویکرد اساسی جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر در حوزه فرهنگی است.

  کامل‌ترین مصداق برای تعریف هویت فرهنگی جهاددانشگاهی، کلام مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) است که فرمودند: جهاددانشگاهی در اساس یک دستگاه معنوی، فرهنگی و اخلاقی است.

معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر در حال حاضر متشکل از دو سازمان فرهنگی می باشد. « سازمان دانشجویان» که وظیفه شبکه سازی دانشجویان و برگزاری برنامه فرهنگی دانشجویی را بر عهده دارد و «انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر» که قریب به ۴۰ سال سابقه در صنعت نشر و تولیدکتب دانشگاهیان در رشته های فنی مهندسی- علوم پایه و مدیریت را برعهده دارد.

«سازمان دانشجویان» معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر بخش دانشجویی جهاد دانشگاهی امیرکبیر می باشد که با بهره گیری از حضور دانشجویان و تشکیل شبکه ها و کانون های دانشجویی، فعالیت‌های فرهنگی این معاونت را با هدف ترویج فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی و توسعه برنامه های علمی-فرهنگی گزین و متناسب با نیازها و علاقمندی های قشر دانشجومی باشد؛ در قالب هایی متنوع از جمله مسابقات ملی مناظره دانشجویان و پایان نامه سه دقیقه ای، مسابقات و نشست های دینی و قرآنی، سلسله نشست های پیرامون ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی، برگزاری اردوهای فرهنگی و علمی جهت آشنایی دانشجویان با میراث تاریخی، فرهنگی و علمی ایران زمین، برگزاری سلسله نشست هایی پیرامون سبک زندگی ویژه دانشجویان، برگزاری مسابقات و نشست های ترویجی پیرامون کتاب و کتابخوانی و... پیگیری می نماید.

همچنین در انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، کتب اساتید، دانشجویان و نخبگان علمی و دانشگاهی  در سراسر کشور، در زمینه های مختلف فنی-مهندسی، علوم پایه و مدیریت پس از گذراندن مراحل داوری با کیفیت مطلوب و در اسرع وقت به چاپ می رسد.

انتشارات جهاد دانشگاهی امیرکبیر همواره حضوری فعال در نمایشگاه های ملی کتاب داشته و حائز رتبه های برتر در جشنواره های ملی کتاب در سطح کشور بوده است. شایان ذکر است این انتشارات حائز امتیاز برتر در سطح انتشارات دانشگاهی نزد مراجع ذیصلاح می باشد، که همه این موارد سبب شده است این انتشارات مرجعی مورد اعتماد جهت چاپ کتب اساتید معتبر دانشگاهی در طی سالیان گذشته باشد.

از  سوی دیگر این معاونت در اجرای فعالیت های فرهنگی با ارکان فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به ویژه اداره کل فرهنگی و اجتماعی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر همواره همکاری و هم افزایی داشته و در شوراها و ستادهای مختلف دانشگاه از جمله شورای فرهنگی دانشگاه، ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی، ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس، ستاد گرامیداشت سالروز ارتحال حضرت امام خمینی (ره) و... حضور فعال دارد.

راه های ارتباطی:

دفتر معاونت فرهنگی:        ۰۲۱۶۴۵۴۲۳۲۵     داخلی۱۰۳- ۰۲۱۶۶۹۵۰۹۸۱                                                                                                                            
مدیر انتشارات:                                           داخلی۱۰۴- ۰۲۱۶۶۹۵۰۹۸۱    
فروشگاه کتاب :               ۰۲۱۶۴۵۴۲۳۲۶     

اخبار و رویدادها