معاونت فرهنگی

معاونت فرهنگی

فعاليت‌هاي فرهنگي از ابتداي شكل‌گيري جهاددانشگاهي بخشي اساسي و لاينفك از فعاليت‌هاي اين نهاد را به خود اختصاص داده است . مشخصه اساسي فعاليت‌هاي معاونت فرهنگی جهاددانشگاهي واحد صنعتی امیرکبیر، تكيه و توجه به حضور و مشاركت دانشجويان در برنامه‌ريزي و اجراي برنامه‌هاي فرهنگي بوده كه حاصل آن، طراحي و ابداع ده ها برنامه فرهنگي و جشنواره سراسري است.

تبليغ و ترويج فرهنگ و هنر اسلامي، برنامه‌ريزي فرهنگي و تربيتي و ايجاد آمادگي فكري و مكتبي در قشر جوان به خصوص دانشجويان به منظور مقابله با غرب‌زدگي و انحرافات فرهنگي در چارچوب سياست‌هاي فرهنگي كشور، رويكرد اساسي جهاددانشگاهي واحد صنعتی امیرکبیر در حوزه فرهنگي است.
  كامل‌ترين مصداق براي تعريف هويت فرهنگي جهاددانشگاهي، كلام مقام معظم رهبري(مدظله‌العالي) است كه فرمودند: جهاددانشگاهي در اساس يك دستگاه معنوي، فرهنگي و اخلاقي است.
فعاليت‌هاي اين حوزه که با هدف ترویج فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی، در قالب برنامه های فرهنگي متنوع در چهارچوب برنامه ریزی و ارائه طرح برای غنی سازی اوقات فراغت دانشجویان، رشد و ارتقاء فرهنگی جوانان از طریق فضا سازی قرآنی و توسعه نمادهای ملی- دینی ؛ اردوها و سفرهای علمی- فرهنگی، تلاش برای به بار نشستن ثمره های نخبگان علمی کشور، ایجاد روحیه امید و خودباوری در میان دانشگاهیان، بارورکردن خلاقیت و اندیشه های قشر جوان دانشجو با تاکید به آموزش های دینی اخلاقی از قبیل مسابقات، گردهمایی ها، نشست های تخصصی، بازدید های علمی- فرهنگی و فعالیتهای دانشجویی برگزار می گردد.
 

اهم فعالیتهای معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به شرح زیر می باشد :
 

۱. کانون گردشگری :
 

معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی در طول سال تحصیلی بازدیدهایی را از پروژه های علمی، صنعتی و میراث فرهنگی به منظور بالا بردن روحیه خودباوری و ایجاد نشاط و شادابی در بین دانشجویان برگزار می نماید.که می توان به نمونه هایی از بازدیده های انجام شده زیر اشاره کرد :

 • بازدیدهای علمی
 • بازدیدهای میراث فرهنگی
 • بازدید از خانواده های شهدای دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

۲. همایش نکوداشت مقام استاد :
 

این همایش اردیبهشت ماه هرسال و با همکاری روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مساعدت و همراهی استادان،مسئولین و دیگر نهادهای دانشگاه به همراه جمعی از دانشجویان در سالن اجتماعات دانشگاه برگزار می شود.
 

۳. کانون مطالعات :
 

کانون مطالعات معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی در طول سال تحصیلی و در راستای برنامه های معنوی خود اقدام به برگزاری کلاس های مهارتی و معنوی مسابقه می نماید که اهم برنامه های انجام شده در قالب های ذیل تعریف می شود.

 • مسابقات کتابخوانی ( داخلی- سراسری)
 • مسابقه ادبی
 • مسابقه خاطره نویسی
 • مسابقه سودکو قرآنی
 • برگزاری کلاس های روخوانی و روانخوانی قرآن کریم
 • برگزاری کلاس های آموزشی و مهارتی

 

۴. مسابقات هنری :
 

این معاونت هرساله و در بهمن ماه به مناسبت دهه مبارک فجر اقدام به برگزاری مسابقاتی با عناوین زیر می نماید.

 • برگزاری مسابقه عکاسی از راه پیمایی بزرگ ۲۲ بهمن
 • برگزاری مسابقه خوشنویسی

 

۵. عصر قرآنی تلاوت و تدبر:
 

هدف از برگزاری این برنامه، درک مفاهیم قرآنی  در زمینه های مختلف و بیان نکات قابل برداشت از آیات توسط متخصصین قرآنی است که با حضور قاریان برگزیده و کارشناسان قرآنی برگزار می گردد.
 

۶. دیدار با فرزانگان:
 

به منظور تقویت هویت ملی و دینی در میان دانشجویان دیدارهایی با مفاخر معاصر در حوزه های تخصصی با عنوان " دیدار با فرزانگان" تدارک دیده شده است.
 

۷. جشنواره دانشجویی غدیر:
 

جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر از سال ۱۳۹۳ در نظر دارد جشنواره سراسری غدیر را در سطح مراکز آموزش عالی سراسر کشور برگزار کند. هدف از برگزاری این جشنواره توجه به اهمیت شناخت جایگاه رفیع امیرالمومنین حضرت علی (ع) در  واقعه تاریخی غدیر خم و ابعاد مختلف ولایت و ولایت پذیری میان قشر جوان و دانشگاهی جامعه است.
  فراخوان ارسال آثار دانشجویی در بخش های هنری، ادبی و... همزمان با عید خدیر خم آغاز و پس از جمع آوری آثار در بخش های مختلف جشنواره و داوری آثار ارسالی؛ مراسم پایانی در ایام الله دهه فجر برگزار خواهد شد.