logo logo
ارسال شده در تاریخ 2020/8/25 - ساعت 9:49 ارسال شده در دسته اخبار معاونت فرهنگی

کتاب "مشخصه یابی و آزمون پیشرفته منسوجات" توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ نخست رسید.

در پیشگفتار این کتاب آمده است:

  "هدف از انجام آزمون‌های نساجی، ارزیابی خواص محصول و پیش‌بینی عملکرد آن در طی استفاده و نیز اطمینان از انطباق با مقررات و قوانین است. اطلاعات به ‌دست آمده را می‌توان برای اهداف تحقیق و توسعه، انتخاب مواد خام اولیه، توسعه فرآیند، کنترل فرآیند، کنترل کیفیت، آزمون محصول، تحلیل خرابی محصول، آزمون‌های مقایسه‌ای و الگوبرداری و انطباق با قوانین دولتی و مشخصات فنی مورد استفاده قرار داد. برای آنکه امکان ارزیابی علمی و بی‌طرف برای محصولات و فرآیندها امکان‌پذیر باشد، لازم است ویژگی‌ها و روش‌های آزمون به‌صورت استاندارد منتشر شده و مورد استفاده قرار گیرند. استاندارد و استانداردسازی را می‌توان یک ساز و کار بسیار مهم جهت بهبود کیفیت محصولات یا خدمات، یکسان‌سازی محصولات، جلب رضایت مشتری، بهره‌­وری بیشتر، کاهش هزینه‌ها، توسعه پایدار صنایع و بهره‌گیری از فن‌آوری‌های نوین به‌شمار آورد.

افزایش تنوع در کاربردهای نهایی و الزامات مربوط به منسوجات، موجب ظهور فرآیندهای آزمون پیشرفته شده است. لذا در این کتاب، پژوهشگران معتبرترین آزمایشگاه‌های آزمون پوشاک و محصولات نساجی در دنیا مانند CTT کانادا، Empa سوئیس و Hohenstein آلمان، آخرین پیشرفت‌ها و دستاوردهای حاصله در زمینه آزمون کالاهای نساجی را مورد بررسی قرار داده‌اند که می‌توان گفت کتابی جامع و مفید در زمینه استاندارد کالاهای نساجی گردآوری شده است. در کتاب پیش‌رو که مشتمل بر پانزده فصل است، پیشرفت‌های حاصله در زمینه آزمون شیمیایی و فیزیکی و آزمون‌های مختص منسوجات با عملکرد بالا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. در بخش ابتدایی کتاب، اصول مشخصه‌یابی و آزمون پیشرفته در صنعت نساجی عنوان شده و در ادامه، آزمون‌های مربوط به هر یک از ویژگی‌های منسوجات مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در بخش سوم کتاب نیز آزمون‌ها براساس مصارف نهایی منسوجات مورد بحث قرار گرفته و تمرکز مطالب بیشتر بر روی منسوجات فنی و با عملکرد بالا می‌باشد. مباحث قید شده در مورد راحتی منسوجات، آزمون‌های پوشاک حفاظتی، ژئوتکستایل و ژئوسینتتیک، آتش‌پذیری منسوجات، سمّیت منسوجات و مسائل مربوط به ارتباط آن با سلامت انسان و محیط زیست، منسوجات هوشمند و فیلترها را می‌توان از جمله مطالب جالب توجه و کاربردی دانست که در دیگر متون نساجی کمتر به آنها پرداخته شده است."

شایان ذکر است این کتاب در 528 صفحه و پانزده فصل و به قیمت 750000 ریال به بازار کتاب عرضه شده است.

علاقمندان میتوانند کتاب مذکور را از طریق فروشگاه و نمایشگاه دائمی انتشارات جهاددانشگاهی امیرکبیر واقع در خیابان حافظ جنب درب اصلی دانشگاه و یا فروشگاه اینترنتی انتشارات به آدرس jdamirkabir.ac.ir/shop  ؛ خریداری نمایند.