logo logo
ارسال شده در تاریخ 2020/4/8 - ساعت 12:33 ارسال شده در دسته اخبار عمومی

تشریح جزییات آخرین اقدامات جهاددانشگاهی برای مقابله با کرونا از زبان رییس این نهاد

دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در گفت‌وگو با روابط عمومی این نهاد درباره‌ی آخرین دستاورد‌ها و اقدامات جهاددانشگاهی در مبارزه با شیوع ویروس کرونا، بیان کرد: از زمانی که در چین این ویروس مطرح شد و این احتمال داده می‌شد این بیماری به ایران و سایر کشور‌ها سرایت کند، روش‌های تشخیص بیماری مورد ارزیابی قرار گرفتند. بلافاصله پس از اینکه اعلام شد در ایران نیز این بیماری شیوع پیدا کرده است، این روند سرعت گرفت و جهاددانشگاهی نیز وارد خط مقدم مبارزه با این ویروس شد.

وی با اشاره به تمرکز جهاددانشگاهی بر روی ساخت کیت تشخیص کرونا، گفت: با همت و تلاش پژوهشگران سرطان معتمد جهاددانشگاهی، کیت تشخیص مولکولی کووید ـ ۱۹ با نام تجاری COVIMED با استفاده از فناوری‌های روزآمد، طراحی و تولید شد و پس از آن نیز به پژوهشگاه پاستور برای تست نهایی ارسال شد که خوشبختانه آنجا نیز این کیت مورد تایید قرار گرفت.

دکتر طیبی افزود: تاکنون 110 عدد کیت برای 11 هزار نمونه‌گیری، تحویل مراکز تشخیص کرونا شده است.

آزمایشگاه‌های تشخیص کووید ـ 19 جهاددانشگاهی

رییس جهاددانشگاهی با تشریح خدمات آزمایشگاه‌های جهاددانشگاهی برای تشخیص ویروس کرونا، اظهار کرد: به‌منظور استفاده از ظرفیت‌های این نهاد در شرایط خاص کشور در زمینه‌ی شیوع بیماری ویروسی کووید ـ 19، هماهنگی لازم بین دفتر تخصصی علوم پزشکی این نهاد با آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت صورت گرفته است تا از امکانات موجود جهاددانشگاهی در این زمینه استفاده شود.

وی ادامه داد: پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی در این زمینه از 2 فروردین تا امروز (20 فروردین)، 300 نمونه‌ی گرفته‌شده از بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها را پاسخ داده است و به‌طور میانگین روزانه 70 تا 80 نمونه را آزمایش می‌کند؛ نمونه‌گیری حضوری در این پژوهشگاه انجام نمی‌گیرد.

دکتر طیبی اضافه کرد: پژوهشگاه ابن‌سینای این نهاد تست غیرحضوری و جهاددانشگاهی خراسان‌رضوی نیز آزمایش تشخیص کرونا را از این هفته شروع کرده‌اند و جهاددانشگاهی خراسان‌رضوی تنها مرکز نمونه‌گیری حضوری در استان می‌باشد؛ هم‌چنین پژوهشکده‌ی سرطان معتمد این نهاد، دیگر واحد سازمانی جهاددانشگاهی می‌باشد که این فرآیند را هم‌اکنون آغاز کرده است.

تولید ملزومات بهداشتی مقابله با شیوع کرونا

رییس جهاددانشگاهی در ادامه‌ی تشریح فعالیت‌های این نهاد، گفت: جهاددانشگاهی مصمم است که با ظرفیت‌سنجی و شناسایی امکانات و نیازها، روند رو به توسعه‌ای را در تولید محصولات مورد نیاز مبارزه با کرونا در بخش‌های مختلف ایجاد نماید.

وی خدمات جهاددانشگاهی را در زمینه‌ی تولید ژل و محلول ضدعفونی‌کننده، این‌گونه تشریح کرد: تاکنون پژوهشکده‌ی توسعه‌ی صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی، 5 تُن محلول ژل‌ ضدعفونی‌کننده، واحد خوزستان این نهاد 16 هزار لیتر از این ژل و پژوهشکده‌ی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، یک تُن از این مواد را تولید کرده‌اند و ظرفیت بسیار وسیع‌تری برای هرکدام از این واحدهای سازمانی در صورت تامین الکل مورد نیاز وجود دارد.

دکتر طیبی در رابطه با تامین لباس ایزوله برای بیمارستان‌ها نیز توضیح داد: واحد صنعتی امیرکبیر جهاددانشگاهی تا امروز 5000 دست لباس ایزوله را برای بیمارستان‌های طالقانی، بقیه الله(عج)، شهید مدرس، طرفه، امام خمینی(ره) تهران، اورژانس کشوری و تعدادی از بیمارستان‌های شهرستان بم تولید کرده است و ظرفیت تولید روزانه تا 400 دست از این لباس‌ها را نیز دارا می‌باشد.

طرح مشاغل خانگی در خط مقدم مقابله با کرونا

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، بیان کرد: طرح ملی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار با رویکرد مشاغل خانگی با حمایت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اجرای سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاددانشگاهی در 24 استان کشور انجام می‌شود.

وی ادامه داد: زنان در این طرح به‌منظور کمک به شبکه‌ی بهداشت و درمان کشور، تولید محصولات خود را به سمت ملزومات پزشکی یک‌بار مصرف مانند ماسک، گان و لباس ایزوله‌ی ضدویروس سوق داده‌اند.

دکتر طیبی افزود: تاکنون حدود 3 میلیون ماسک، 120 هزار عدد ماسک و 90 هزار دست گان برای کمک به عدم شیوع ویروس کرونا در این طرح ملی تولید شده و ظرفیت فراوانی برای تولیدات بیشتر در این زمینه وجود دارد.

خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری

رییس جهاددانشگاهی با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در دو پارک علم و فناوری این نهاد، تشریح کرد: تا امروز 8 شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری کرمانشاه، وظیفه‌ی تولید اقلام و وسایل مورد نیاز در خصوص بیماری کرونا را برعهده داشته‌اند؛ از جمله تولیدات این شرکت‌ها برای استفاده‌ی استان، تولید 300 تن ژل و محلول ضد عفونی دست و سطح، 33 هزار ماسک ساده، 20 هزار ماسک N95، 30 هزار شیلد حفاظتی همگی به‌صورت روزانه بوده است؛ هم‌چنین به تازگی 3 دستگاه تولید پارچه‌ی نانو برای ماسک N95 در این پارک علم و فناوری ساخته شده است.

وی ادامه داد: حدود 15 شرکت دانش‌بنیان نیز در پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی، مشغول تولید مواد ضد‌عفونی‌کننده‌ی الکی و غیرالکلی شامل ژل ضدعفونی‌کننده و مواد ضدعفونی‌کننده‌ی دست، تولید تجهیزات آزمایشگاهی مانند تب‌سنج، ساخت دستگاه تولید آب ازون هستند و تولید ماسک و گان بهداشتی هستند.

دکتر طیبی با اشاره به ساخت دستگاه تب‌سنج توسط سازمان جهاددانشگاهی خواجه‌نصیرالدین طوسی، گفت: دستگاه ترمومتر روی گیت‌های ورودی برای کنترل دمای بدن و تشخیص احتمالی کرونا توسط پژوهشگران این سازمان طراحی و ساخته شد؛ تاکنون 20 دستگاه از این محصول تولید و تحویل مسوولان فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و نیروی انتظامی شده است و ظرفیت تولید تا 50 دستگاه در ماه براساس سفارش سازمان‌ها وجود دارد.

سامانه‌های خدماتی و ارایه‌ی محصولات

رییس جهاددانشگاهی با بیان این‌که این نهاد چند سامانه‌ی ارایه‌ی خدمات و محصولات نیز در زمینه‌ی مقابله با شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده است، اضافه کرد: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با مشارکت جهاددانشگاهی تلاش کردند با بهره‌گیری از ظرفیت بخش خصوصی، علاوه بر بسترسازی لازم برای تولید ماسک، گان و مواد ضدعفونی‌کننده، امکان خرید محصولات و دریافت خدمات از سامانه‌های معتبر و دارای مجوز اینترنتی تحت پوشش سامانه www.ohop.ir را فراهم آوردند.

وی ادامه داد: این فعالیت در 8 رسته‌ از جمله مواد غذایی با 75 فروشگاه، پوشاک با 64، کیف و کفش با 56، خدمات با 173، صنایع دستی با 66 و مواد بهداشتی و ضدعفونی‌کننده با 50 فروشگاه انجام می‌شود.

دکتر طیبی افزود: تاکنون 483 فروشگاه مجوزدار، زیرمجموعه‌ی این سامانه هستند و از 16 فروردین به‌صورت رسمی آغاز به کار کرده است و ظرفیت اضافه‌شدن رسته‌ها و تولیدات بیشتری را نیز دارا می‌باشد.

رییس جهاددانشگاهی بیان کرد: «سامانه‌ی ۱۲۳ کرونا» ـ 123corona.com ـ نیز به همت اتاق فکر کارشناسی جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به نیاز مراقبت از راه دور، مشاوره، خودمراقبتی و پایش بیماران دارای علایم خفیف و موارد مشکوک یا بدون علامت کرونا در منزل توسط پزشکان و مراقبان سلامت راه‌اندازی شده است.

وی افزود: 100 تا 150 پزشک، 100 مشاور روان شناس روان‌پزشک، حدود 6 تیم ارایه‌ی خدمات ضدعفونی و گندزدایی اماکن از امکانات این سامانه برای خدمات‌رسانی به مردم می‌باشد؛ تاکنون 1000 نفر برای خودمراقبتی و خودارزیابی، 150 تا 200 برای مشاوره و 300 نفر بهره‌مند از خدمات ضدعفونی و گندزدایی اماکن به این سامانه مراجعه کرده‌اند و از خدمات آن بهره برده‌اند.

دکتر طیبی با اشاره به فعالیت دو سامانه‌ی سامانه‌ی دیگر جهاددانشگاهی در استان ایلام و قزوین، اظهار کرد: سامانه‌ی جهاددانشگاهی ایلام به آدرس اینترنتی www.tashahr.ir، وظیفه‌ی فروش و نظارت بر اقلام بهداشتی استان را برعهده دارد. اقلام بهداشتی حوزه‌ی نظارتی در 18 داروخانه‌ی استان به این سامانه وصل‌اند و در حال حاضر ماسک، دستکش، پد، محلول ضدعفونی‌کننده و الکل نیز از طریق این سامانه به فروش می‌رسد؛ تا به امروز 5 هزار خانواده از آن خرید کرده‌اند.

رییس جهاددانشگاهی ادامه داد: جهاددانشگاهی قزوین نیز با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان، بسته‌بندی و توزیع اقلام بهداشتی را عملیاتی می‌کند. محصولات در سایت stmb.ir به‌صورت رایگان برای مشتری ارسال و در حال حاضر روزانه ۱۰۰۰ بسته‌ی اقلام بهداشتی در سطح شهر قزوین توزیع می‌شود و این فعالیت، ظرفیت توزیع بیش از ۴۰۰۰ بسته در روز را دارد؛ تاکنون حدود 15 هزار بسته‌ی اقلام بهداشتی از طریق آن به فروش رفته است.

آموزش جهاددانشگاهی در ایام کرونا

وی در بخش دیگری از خدمات جهاددانشگاهی در این شرایط ویژه، بیان کرد: معاونت آموزشی جهاددانشگاهی در پی شرایط اضطراری ناشی از ویروس کرونا، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی از راه دور (آموزش الکترونیکی) برای مخاطبان و فراگیران به‌منظور کمک به پویش در خانه بمانیم کرده است.

دکتر طیبی افزود: ارایه‌ی آموزش آنلاین از 16 فروردین در تمام موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها به 50 هزار دانشجوی شاغل به تحصیل در دروس نظری امکان‌پذیر شده است؛ در آموزش‌های کوتاه‌مدت و تخصصی، 30 درصد بستر این آموزش‌ها نیز فراهم ‌باشد.

ارایه‌ی آخرین یافته‌ها درباره‌ی کووید ـ 19

رییس جهاددانشگاهی با اشاره به ظرفیت گسترده‌ی علمی ـ تحقیقاتی این نهاد، گفت: این نهاد با استفاده از توان مجموعه‌های علمی ـ تحقیقاتی خود مانند پژوهشکده علوم بهداشتی اقدام به انتشار آخرین یافته‌ها و نظریات کارشناسان در رابطه با ویروس کرونا کرده است.

وی افزود: با راه‌اندازی صفحه‌ی ویژه‌ی اطلاع‌رسانی ویروس کرونا در SID (زیردامنه‌ی Corona.sid.ir)، اطلاع از نویسندگان و آخرین مقالات منتشرشده با این موضوع، روند سالانه‌ی انتشار مقالات و روند روزانه‌ی آن، مطرح‌ترین نشریات علمی و پرکاربردترین کلیدواژه‌ها در این سایت قابل مشاهده است.

دکتر طیبی اضافه کرد: مشارکت فعال متخصصان پژوهشکده‌ی علوم بهداشتی جهاددانشگاهی نیز برای انتشار آخرین اخبار و مطالب علمی و آموزشی در شبکه‌های مجازی، پاسخ‌گویی به سوالات واحدها و جهادگران در این خصوص و برنامه‌ریزی برای تولید پروتکل‌های بهداشتی، بخش دیگری از فعالیت‌های علمی ـ تحقیقاتی جهاددانشگاهی می‌باشد.

اقدامات فرهنگی در مقابله با شیوع ویروس کرونا

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش پایانی صحبت‌های خود، اظهار کرد: در پی شیوع ویروس کرونا که به تعطیلی دانشگاه‌ها در سراسر کشور انجامید، معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی برای مقابله با این ویروس و مسایل فرهنگی و اجتماعی مرتبط با آن، مجموعه‌ای از اقدامات فرهنگی را دستور کار خویش قرار داد.

وی ادامه داد: راه‌اندازی پویش‌های دانشجویی ـ فرهنگی، برگزاری مسابقه‌های مجازی، انتشار دیدگاه صاحب‌نظران، انتشار و تولید مجموعه‌های آموزشی، بهداشتی و اجتماعی، تولیدات خبری ـ رسانه‌ای و نظرسنجی‌های مورد نیاز دستگاه‌های تصمیم‌گیر، بخشی از اقدامات قابل توجه فرهنگی جهاددانشگاهی است.