رونمایی از دو طرح حوزه‌ی پزشکی در مراسم سالگرد جهاددانشگاهی/ ۱۱۰۸ پروژه‌ی فناورانه در دست اجرا/ محکومیت تحریم دکتر ظریف

دکتر طیبی بیان کرد: طراحی و ساخت «ابزارهای نمونه‌گیری از بافت‌ها و نشان‌گذاری در بافت‌های سرطانی» را انجام دادیم و تولید داروی گیاهی نیگلاپسین برای درمان سوءهاضمه را نیز تولید کردیم که این دارو مشابه خارجی ندارد و در مراسم سی‌ونهمین سالگرد جهاددانشگاهی از آن‌ها رونمایی خواهد شد.

سرخط خبرها

رونمایی از دو طرح حوزه‌ی پزشکی در مراسم سالگرد جهاددانشگاهی/ ۱۱۰۸ پروژه‌ی فناورانه در دست اجرا/ محکومیت تحریم دکتر ظریف

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی در نشست خبری سی‌ونهمین سالگرد تاسیس این نهاد با اشاره به اهداف مهم تاسیس جهاددانشگاهی، گفت: هدف از تاسیس جهاددانشگاهی در سال ۱۳۵۹ به‌عنوان یک نهاد فرهنگ‌ساز و الگوساز، انجام فعالیت‌های شاخص فرهنگی، علمی پژوهشی و فناورانه در کشور، توسعه فعالیت‌های فرهنگی و نهادسازی فرهنگی برای ایجاد خودباوری در نسل جوان، ارتقای هویت ایرانی اسلامی نسل جوان و ایجاد غرور در مردم است.
وی در ادامه اظهار کرد: اساس کار در جهاددانشگاهی به این شکل بوده است که خودمان نیازها را تشخیص می‌دادیم و به دنبال برنامه‌ریزی برای تأمین نیاز بودیم در حالی که تجربه ۳۹ سال فعالیت ما نشان می‌دهد اثبات قابلیت‌ها و توانمندی برای انجام فعالیت‌های بزرگ بسیار زمان‌بر است و بین سه تا ۱۰ سال طول می‌کشد. چند سالی است که تصمیم گرفتیم به دنبال واگذاری مأموریت همراه با تأمین مالی برای اجرای پروژه‌ها باشیم.
دکتر طیبی با تشریح فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه پژوهش و فناوری از ۱۶ مرداد ۹۷ تا به امروز افزود: در آذرماه سال گذشته ۱۰ طرح شاخص فناورانه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور رونمایی شد.

طرح‌های موفق پایان‌یافته
رییس جهاددانشگاهی به طرح‌هایی که در یکسال گذشته در این نهاد با موفقیت انجام شده است اشاره کرد و گفت: یکی از طرح‌ها «بازیابی فلزات گران‌بها از وسایل الکتریکی و الکترونیکی مستعمل» است که با پیشرفت تکنولوژی و توسعه استفاده از حجم زیادی از قطعات الکترونیکی که فلزات گران‌بهای همچون طلا، نیکل و روی در خود دارند استخراج این فلزات ضروری به نظر می‌رسد و این در حالی است که زباله‌های الکترونیکی از سوی سایر کشورها با قیمت ارزان و به‌منظور بازیابی فلزات خریداری می‌شود؛ اما در حال حاضر می‌توانیم در داخل کشور فلزات گران‌بها را استخراج کنیم.
دکتر طیبی همچنین به طراحی و ساخت «ابزارهای نمونه‌گیری از بافت‌ها و نشان‌گذاری در بافت‌های سرطانی» که در مراسم سالگرد جهاددانشگاهی رونمایی خواهد شد اشاره و اظهار کرد: این ابزار مصرف زیادی در حوزه پزشکی دارد و در حال حاضر مورد تأیید قرار گرفته است.
وی افزود: همچنین داروی گیاهی نیگلاپسین را برای درمان سوءهاضمه تولید کردیم که این دارو مشابه خارجی ندارد و تمام کارهای تحقیقاتی آن توسط محققان جهاددانشگاهی انجام‌شده و نیز مجوز تولید گرفته و در مراسم سالگرد رونمایی می‌شود.
این مسوول در ادامه به دو پروژه جهاددانشگاهی در حوزه علوم انسانی اشاره و بیان کرد: پروژه اول پیمایش ملی خانواده است که با موفقیت به انجام رسیده سنجش و کسب اطلاع دقیق از وضعیت خانواده‌ها در ایران را به لحاظ ازدواج، طلاق، فرزند آوری، ساختار قدرت در خانواده، اختلاف بین زوجین، اختلاف بین فرزندان و خانواده و شیوه‌های حل اختلاف را ارائه خواهد داد و هدف آن ایجاد یک بنیاد معتبر ملی برای رصد تغییرات و تحولات خانواده در سال‌های آتی و برنامه‌ریزی برای اصلاح بنیان خانواده بر پایه این نتایج است.
رییس جهاددانشگاهی پروژه دوم را پیمایش ملی گردشگری در ایران عنوان و اظهار کرد: هدف این طرح نیز شناخت نگرش و رفتار گردشگری مردم ایران است و در تنظیم درست سند توسعه گردشگری کشور، داشتن اطلاعات پایه برای هر گونه توسعه ملی و منطقه‌ای در حوزه زیرساخت‌ها و ایجاد تسهیلات گردشگری کاربرد دارد.

طرح‌هایی که به زودی افتتاح می‌شود
دکتر طیبی با اشاره به این‌که در چندماه آینده چند پروژه رونمایی و تحویل داده خواهد شد، گفت: به‌زودی دکل دوم جهاددانشگاهی پس از تحویل به شرکت نفت در کنار سه طرح دیگر با حضور وزیر نفت رونمایی می‌شود.
وی در ادامه افزود: در آینده نزدیک افتتاح مرکز تحقیقات بین‌رشته‌ای دیابت، چاقی و متابولیسم در تهران و نیز افتتاح پایگاه تحقیقاتی پیشگیری و درمان بیماری‌های سرطان با استفاده از تکنیک‌های جدید بیومارکرها و سلول‌های کشنده ذاتی در استان مازندران را داریم که هر دو وابسته به پژوهشگاه رویان هستند.

آماری از طرح‌های پژوهشی جهاددانشگاهی
دکتر طیبی سپس به ارائه آمار طرح‌های پژوهشی در حال اجرای جهاددانشگاهی پرداخت و تصریح کرد: طی یک سال گذشته حدود ۵۴۵ طرح پژوهشی و فناورانه منعقد شده که تأمین مالی ۲۵۰ طرح بر عهده واحدهای داخلی جهاد و ۴۰ طرح در دفتر مرکزی جهاد و ۲۵۵ طرح نیز به‌صورت کارفرمایی عقد قرارداد و تأمین مالی شده است.
این مسوول یادآور شد: همچنین این نهاد ۱۱۰۸ پروژه فناورانه در دست اجرا دارد که از این تعداد ۴۳۲ طرح به‌صورت داخلی و ۵۰۸ طرح به‌صورت کارفرمایی و ۱۶۸ طرح از منابع پژوهشی جهاددانشگاهی تأمین مالی شده است.
وی با اشاره به افزایش ۴۷ درصدی نرخ رشد اعتبارات جهاددانشگاهی، گفت: نرخ رشد اعتبارات پژوهشی جهاد دانشگاهی با تلاش مجلس و دولت ۴۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به آمار ارائه ۶۰۳ مقاله خارجی طی سال گذشته از رشد ۱۲ درصدی در این حوزه خبر داد و افزود: همچنین ۷۵۱ مقاله نیز در داخل چاپ شده و آمار مقالات داخل را ۲۶ درصد افزایش داده است این در حالی است که ارائه مقاله در کنفرانس‌های خارجی با کاهش ۱۱ درصدی نسبت به سال گذشته همراه بوده و تعداد این مقالات ۴۵۲ بوده است.

دیگر دستاوردها و توانمندی‌های جهادادنشگاهی
وی با اشاره به این‌که حاصل ارائه دستاوردها و توانمندی‌های فناورانه جهاددانشگاهی در دیدار با مقام معظم رهبری در آبان ۹۷ و حضور معاون اول رییس جمهور و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در رونمایی از ۱۰ طرح فناورانه این نهاد، برگزاری جلسه با وزرا و روسای سازمان‌های مرتبط و انعقاد قرارداد برای اصلاح نژادهای سبک و سنگین با نهادهای بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام بود.
وی همچنین به افتتاح کارخانه بزرگ نمک زدایی نفت با ظرفیت ۵۰ هزار بشکه اشاره کرد و خاطرنشان کرد: این طرح هم‌زمان با تحویل دکل دوم جهاددانشگاهی افتتاح خواهد شد.
رئیس جهاددانشگاهی با بیان این‌که در صورت افت فشار گاز نفت به‌صورت طبیعی به زمین نمی‌آیند به فناوری طراحی و ساخت پمپ‌های درون‌چاهی نفت اشاره کرد و گفت: این پمپ‌ها در عمق چند هزار متری زمین قرار داده شده که در این حوزه تجربه کار در موتورهای الکتریکی را داشتیم و توانسیتم این فناوری های‌تک را اجرایی کنیم.
وی با تاکید بر دستیابی جهاددانشگاهی به تکنولوژی تولید تور پرورش ماهی در قفس گفت: تولید تور پرورش ماهی به‌صورت سالانه را در دستور کار داریم و نهادهای بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد شهید قرار است که از ما تورها را خریداری کنند.
دکتر طیبی ادامه داد: ساخت موتورهای دور متغیر نیز کاربرد زیادی در صنایع دارد و در حال حاضر برای صنعت نفت نمونه ساختیم و تعداد زیادی قرارداد در این حوزه منعقد شده است.
رییس جهاددانشگاهی تصریح کرد: وظیفه مهمی که به جهاد دانشگاهی محول شده طراحی و ساخت سیستم رانش واگن‌های مترو و ساخت یک رام قطار ملی هفت واگن مترو دانست و گفت: در این حوزه چند هزار واگن احتیاج داریم این در حالی است که دانش سیستم رانش را با همکاری معاونت علمی و فناروی به دست آوردیم و در حال حاضر قرارداد ساخت یک رام قطار ملی متروی هفت واگن را با معاونت علمی و فناوری و مترو تهران منعقد کردیم.
وی سپس به قرارداد ساخت مشترک ۶۳۰ دستگاه واگن با کشور چین به‌صورت مشترک اشاره کرد.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به این‌که با توجه به مشکلاتی که در حوزه آب و زمین‌های مرغوب وجود دارد باید به سمت گلخانه‌ها برویم، ادامه داد: در همین زمینه کسب دانش فنی و تجهیزات هوشمند سازی گلخانه‌ها را در دستور کار داریم که قرارداد آن در این هفته منعقد خواهد شد ضمن آن‌که فناوری هوشمند سازی نیز از اهداف ما در این حوزه است.
دکتر طیبی به وگذاری تولید ۳۱ فناوری ملی به جهاددانشگاهی اشاره کرد و افزود: تأمین مالی این ۳۱ طرح از محل صندوق توسعه ملی است که منتظر تحویل قسط اول از بانک مرکزی هستیم. همچنین توافقی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جهت سرعت بخشیدن به اجرای پروژه‌ها انجام دادیم و تشکر می‌کنیم از مقام معظم رهبری به خاطر اعتماد به جهاددانشگاهی و حمایت از این نهاد. رهبر و دولت از طریق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برخودار بودیم و به‌این‌ترتیب تیم‌های تحقیقاتی برای هر ۳۱ پروژه تشکیل شده است.

چند توصیه
رئیس جهاد دانشگاهی سپس به ارائه چند توصیه در حوزه پژوهش پرداخت و گفت: بایستی اعتماد به توان داخل و جهاد دانشگاهی برای انجام کارهای بزرگ فناورانه در رفع وابستگی‌های کشورافزایش پیدا کند و مأموریت به ما واگذار شود چرا که توان اجرای آن فراهم است البته این واگذاری مأموریت باید در زمان مناسب باشد که در غیر این صورت دچار مشکل خواهیم شد.
وی ادامه داد: باید در کارهای بزرگ کل زنجیره فناوری را به مجموعه‌های توانمند واگذار کنند و این مجموعه‌ها موظف باشند که از تمام توان کشور استفاده کنند اما در نهایت پاسخگو یک سازمان است. جهاد دانشگاهی در گذشته اعلام آمادگی کرده و در حال حاضر مسئولیت تولید فناوری در چند حوزه بزرگ را برعهده‌گرفته و در صورت لزوم انتقال تکنولوژی ضمن تولید در داخل را انجام خواهد داد.
رئیس جهاددانشگاهی در همین زمینه تأکید کرد: برخورد با فساد بایستی جدی‌تر صورت گیرد چرا که هزینه فساد در کشور کم است، در حالی که هزینه فساد باید زیاد باشد به‌گونه‌ای که به کسی جرأت انجام فساد دست ندهد. به‌خصوص فساد زمانی اتفاق می‌افتد که توان تولید داخل در کشور هست اما برخی به بهانه‌های مختلف بخواهند واردات غیرضروری انجام دهند.
دکتر طیبی سپس به حوزه اشتغال و کارآفرینی پرداخت و توضیح داد: طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در ۹ استان به‌صورت پایلوت و با موفقیت انجام شده که در این حوزه افراد علاقه‌مند و زمینه علاقه‌مندی را شناسایی کردیم. نکته مهم وصل این‌ها به بازار است. در این حوزه تولید بدون کارخانه شکل گرفته است و توان تولید برند در خانه شکل گرفته و تأمین حقوق تولید کننده از اهمیت زیادی برخوردار است. این طرح مورد استقبال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز قرار گرفت و قرار است تا هم‌زمان با سالگرد جهاد دانشگاهی قرارداد اجرای طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی در ۳۱ استان منعقد شود.

حوزه‌ی آموزشی جهاددانشگاهی
وی افزود: همچنین توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در ۲۳ استان و با مشارکت ۶ هزار زن انجام شده که در این زمینه نیز قراردادی سه‌جانبه بین معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی منعقد شده و در حال اجراست.
رییس جهاددانشگاهی ضمن اشاره به طرح سرباز ماهر و آموزش ۱۶ هزار سرباز با همکاری وزارت ورزش و جوانان اضافه کرد: ۱۳ رویداد استارت‌آپی در سراسر کشور اجرا شده که اقدامی در حوزه اشغال و کارآفرینی به‌حساب می‌آید.
دکتر طیبی ضمن اشاره به حوزه آموزش گفت: کارهای معمول به روال سابق انجام می‌شود درحالی‌که به سمت آموزش‌های مهارت‌محور حرکت کرده‌ایم و سعی داریم ارتباط مؤثر بین آموزش عالی با حوزه‌های پژوهشی را محقق کنیم. در همین زمینه مرکز آموزش‌های تخصصی پژوهشگاه رویان به‌منظور انتقال تجربیات در آموزش‌های فناورانه در قالب دوره‌های سه تا شش‌ماهه فعالیت خواهد کرد.

محکومیت تحریم دکتر ظریف
وی در پایان صحبت‌های خود ضمن قدردانی از حمایت مقام معظم رهبری و دولت، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، رییس بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در واگذاری ماموریت‌ها، تاکید کرد: تحریم وزیر محبوب امور خارجه‌ی ایران را محکوم می‌کنیم. حمایت از تولید ملی باید در حالت غیرتحریم صورت گیرد؛ در حالی که با مدیریت تحریم‌ها می‌توان از توان ملی در رفع آن‌ها استفاده کرد.